logo

•• Slovenské ovocie z dobrých sadov ••
 

Kvalitné ovocie zo slovenských sadov sa v mori dovážaných potravín nestratí. Naši pestovatelia vedia vypestovať zdravé produkty, či už ide o jablká, marhule alebo orechy. Ovocinárstvo je súčasťou slovenského poľnohospodárstva so všetkým, čo k tomu patrí. Má silné aj slabé stránky, pretože špeciálne plodiny sú náročné na ľudskú prácu. Ovocinárstvo zamestnáva v priemere 1 pracovníka na 1 ha produkčnej plochy, vrátane následného spracovania a predaja. Ovocinárstvo je vysoko náročné na investície.

Koľko vypestujeme
Slovenskí ovocinári vypestujú za rok okolo 55 000 ton ovocia vo veľmi dobrej kvalite. Sú to približne tri štvrtiny z celkovej produkcie ovocia na Slovensku (cca 25 % vypestujeme v našich domácich záhradkách). Najväčšie zastúpenie v sadoch profesionálnych ovocinárov majú jablká, slivky, broskyne a marhule.

Dobré sady sú základ
Z roka na roka sa na Slovensku zväčšuje počet sadov so špičkovým technologickým vybavením a ochranou pred nestálym počasím. Z roka na rok sa ukazuje aj to, ako veľmi podstatné sú investície ovocinárov do sadov. Ten, kto zostáva pri staršom spôsobe pestovania ovocia, dnes rieši základné existenčné problémy. Investície sa každému ovocinárovi vrátia v podobe zdravej úrody.

Základný cieľ slovenského ovocinárstva je mať okolo 5 000 ha produkčných sadov a v nich dopestovať cca 200 tisíc ton kvalitného ovocia. Hlavné ťažisko sa orientuje na regionálnych zákazníkov, ktorým dodávame ovocie prostredníctvom všetkých predajní, vrátane reťazcov.

Kam smerujú investície
Vzhľadom na klimatické zmeny ovocinári za posledné roky najviac investovali do nákupu kvalitnej protimrazovej ochrany. Nakúpili najmä parafínové sviece, techniku na vyvíjanie hmly a vysoko účinnú protimrazovú závlahu. Kým v roku 2016 robilo významnú protimrazovú ochranu len 9 ovocinárskych subjektov, v roku 2017 to už bolo 48 firiem.

Založenie nového sadu
Založenie  1 ha ovocného sadu s plnohodnotným technickým vybavením stojí nemalé finančné prostriedky. Zvoliť preto treba také ovocné druhy a odrody, ktoré zákazník kupuje a ovocné sady zakladať iba v dobrých lokalitách. Je nevyhnutné zamerať sa na opornú  konštrukciu v sade, ktorá udrží nielen stromčeky pred náporom vetra, ale aj zavlažovací systém, ochranné siete proti krúpam, či ochranné fólie proti nadmerným zrážkam, aby plody nepraskali. Optimálna výmera sadu je 7 až 10 ha.  Sad najčastejšie vstupuje do plnej rodivosti v  treťom roku po výsadbe.

Samozbery ovocia
Námaha počas obdobia kvitnutia, rastu a dozrievania plodov sa ovocinárov oplatí. Stromy a kríky dajú dobrú úrodu v podobe chutného ovocia plného vitamínov. Ovocinári každý rok pozývajú spotrebiteľov aj na čoraz viac populárnejšie samozbery. Dokonca niektorí pestovatelia ponúkajú možnosť adoptovať či ovocný strom, o ktorý sa spotrebiteľ stará a neskôr zberá úrodu.


 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...